IC 85

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 85


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 9 м 36,2 с
Деклинација -25° 15' 12"
Положбен агол 153°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 8 октомври 1896
Други ознаки ESO 481-1, MCG -4-8-33, AM 0307-252

IC 85галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 85 се споменува и како ESO 481-1, MCG -4-8-33, AM 0307-252.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 октомври 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 85 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] IC 85 има привидни димензии од 1,5' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 9 м 36,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -25° 15' 12".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 153°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 85 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11807.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]