IC 849

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 849


Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 2 m 7,9 s
Деклинација +15° 41' 47""
Положбен агол 156°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 1 август 1891
Други ознаки IC 1165A, MCG 3-41-48, CGCG 108-67, VV 90

IC 849 е галаксија во соѕвездието Херкул, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 849 се споменува и како IC 1165A, MCG 3-41-48, CGCG 108-67, VV 90.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 август 1891 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 849 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 849 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 2 m 7,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +15° 41' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 156°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 849 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 56769.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]