IC 845

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 845


Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 57 м 3,1 с
Деклинација +48° 10' 7"
Положбен агол 156°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1,1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 4 јули 1888
Други ознаки UGC 10107, MCG 8-29-26, CGCG 250-26

IC 845галаксија во соѕвездието Херкул, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 845 се споменува и како UGC 10107, MCG 8-29-26, CGCG 250-26.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 јули 1888 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 845 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 845 има привидни димензии од 1,2' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 57 м 3,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +48° 10' 7".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 156°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 845 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 56462.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]