IC 842

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 842
{{{опис}}}
Соѕвездие Мала Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 44 м 8,3 с
Деклинација +72° 25' 51"
Положбен агол 168°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,5'
Историја
Откривач Едвард Свифт
Откриена 13 јули 1887
Други ознаки UGC 10032, MCG 12-15-15, CGCG 338-15, IRAS 15445+7235

IC 842галаксија во соѕвездието Мала Мечка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 842 се споменува и како UGC 10032, MCG 12-15-15, CGCG 338-15, IRAS 15445+7235.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 јули 1887 година од страна на Едвард Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 842 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] IC 842 има привидни димензии од 1,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 44 м 8,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +72° 25' 51".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 168°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 842 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 55904.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]