IC 840

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 840


Соѕвездие Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 h 49 m 47 s
Деклинација +12° 23' 57""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 12 април 1888
Други ознаки UGC 10051, MCG 2-40-14, MK 861, CGCG 78-81, IRAS 15474+1232

IC 840 е галаксија во соѕвездието Змија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 840 се споменува и како UGC 10051, MCG 2-40-14, MK 861, CGCG 78-81, IRAS 15474+1232.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 април 1888 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 840 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 840 има привидни димензии од 0,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 h 49 m 47 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 23' 57"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 840 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 56141.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]