IC 84

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 84


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 8 м 27,2 с
Деклинација -23° 3' 20"
Положбен агол 10°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB/P
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,1'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 22 јануари 1900
Други ознаки ESO 480-36, MCG -4-8-30, UGCA 55, Arp 332, VV 260, VV 337

IC 84галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 84 се споменува и како ESO 480-36, MCG -4-8-30, UGCA 55, Arp 332, VV 260, VV 337.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 јануари 1900 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 84 е од видот SB/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] IC 84 има привидни димензии од 1,9' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 8 м 27,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 3' 20".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 10°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 84 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11750.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]