IC 837

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 837


Соѕвездие Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 37 м 52,8 с
Деклинација -1° 44' 5"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 28 мај 1889
Други ознаки UGC 9939, MCG 0-40-4, CGCG 22-18, NPM1G -01.0464

IC 837галаксија во соѕвездието Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 837 се споменува и како UGC 9939, MCG 0-40-4, CGCG 22-18, NPM1G -01.0464.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 мај 1889 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 837 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 837 има привидни димензии од 1,1' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 37 м 52,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -1° 44' 5".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 837 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 55648.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]