IC 82

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 82


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 3 m 9,6 s
Деклинација -50° 30' 41"
Положбен агол 155°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
15,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,2
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 5 декември 1899
Други ознаки ESO 199-11

IC 82 е галаксија во соѕвездието Часовник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 82 се споменува и како ESO 199-11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 82 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 82 има привидни димензии од 0,8' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 3 m 9,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -50° 30' 41".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 155°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 82 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11495.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]