IC 818

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 818


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 52 м 10,9 с
Деклинација +4° 40' 53""
Положбен агол 162°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,7'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 18 мај 1892
Други ознаки IC 1064, UGC 9565, MCG 1-38-7, CGCG 48-36, IRAS 14496+0453

IC 818галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 818 се споменува и како IC 1064, UGC 9565, MCG 1-38-7, CGCG 48-36, IRAS 14496+0453.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 мај 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 818 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 818 има привидни димензии од 1,2' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 52 м 10,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +4° 40' 53"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 162°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 818 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 53094.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]