IC 816

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 816


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 45 м 48,8 с
Деклинација +50° 23' 36""
Положбен агол 29°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 8 април 1888
Други ознаки IC 1056, UGC 9516, MCG 8-27-23, IRAS 14441+5036, KUG 1444+506, KARA 645, CGCG 273-25

IC 816галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 816 се споменува и како IC 1056, UGC 9516, MCG 8-27-23, IRAS 14441+5036, KUG 1444+506, KARA 645, CGCG 273-25.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 април 1888 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 816 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] IC 816 има привидни димензии од 1,8' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 45 м 48,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +50° 23' 36"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 29°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 816 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52713.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]