IC 815

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 815


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 39 м 33 с
Деклинација +62° 0' 11""
Положбен агол 65°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 2 јули 1889
Други ознаки UGC 9461, MCG 10-21-21, CGCG 296-16, KARA 641

IC 815галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 815 се споменува и како UGC 9461, MCG 10-21-21, CGCG 296-16, KARA 641.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 јули 1889 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 815 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 815 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 39 м 33 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +62° 0' 11"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 65°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 815 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52379.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]