IC 814

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 814


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 40 м 9,3 с
Деклинација +42° 46' 45"
Положбен агол 116°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 1 септември 1888
Други ознаки NGC 5731, UGC 9460, MCG 7-30-47, CGCG 220-45, KCPG 430B, IRAS 14382+4259

IC 814галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 814 се споменува и како NGC 5731, UGC 9460, MCG 7-30-47, CGCG 220-45, KCPG 430B, IRAS 14382+4259.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 септември 1888 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 814 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 814 има привидни димензии од 1,6' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 40 м 9,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +42° 46' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 116°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 814 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52409.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]