IC 806

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 806


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 33 м 16,4 с
Деклинација +41° 39' 3""
Положбен агол 15°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 1 септември 1888
Други ознаки UGC 9368, MCG 7-30-25, CGCG 220-28

IC 806галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 806 се споменува и како UGC 9368, MCG 7-30-25, CGCG 220-28.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 септември 1888 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 806 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 806 има привидни димензии од 1,1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 33 м 16,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +41° 39' 3"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 15°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 806 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52005.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]