IC 791

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 791


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 11 m 26,2 s
Деклинација +1° 17' 13""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 8 јуни 1893
Други ознаки MCG 0-36-25, CGCG 18-73, NPM1G +01.0407

IC 791 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 791 се споменува и како MCG 0-36-25, CGCG 18-73, NPM1G +01.0407.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 јуни 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 791 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 791 има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 11 m 26,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +1° 17' 13"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 791 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 50662.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]