IC 79

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 79


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 49 m 8,4 s
Деклинација -31° 17' 22"
Положбен агол 176°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 5 септември 1897
Други ознаки ESO 416-29, MCG -5-7-33, DRCG 42-18

IC 79 е галаксија во соѕвездието Печка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 79 се споменува и како ESO 416-29, MCG -5-7-33, DRCG 42-18.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 79 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 79 има привидни димензии од 1,7' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 49 m 8,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -31° 17' 22".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 176°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 79 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 10671.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]