IC 785/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 785/1


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 0 m 36,5 s
Деклинација -2° 54' 31""
Положбен агол 57°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 6 мај 1888
Други ознаки MCG 0-36-7, CGCG 18-19, NPM1G -02.0382

IC 785/1 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 785/1 се споменува и како MCG 0-36-7, CGCG 18-19, NPM1G -02.0382.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 мај 1888 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 785/1 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] IC 785/1 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 0 m 36,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -2° 54' 31"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 57°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 785/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 49866.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]