IC 784

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 784


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 57 м 13,2 с
Деклинација +12° 1' 17"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 7 април 1889
Други ознаки UGC 8868, MCG 2-36-3, CGCG 74-15

IC 784галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 784 се споменува и како UGC 8868, MCG 2-36-3, CGCG 74-15.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 април 1889 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 784 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 784 има привидни димензии од 0,8' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 57 м 13,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 1' 17".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 784 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 49626.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]