IC 783

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 783


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 55 м 43,6 с
Деклинација -30° 15' 43""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Н. М. Париш
Откриена 3 март 1889

IC 783галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 март 1889 година од страна на Н. М. Париш.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 783 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 55 м 43,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 15' 43"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 783 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]