IC 782

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 782


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 54 м 57 с
Деклинација -30° 17' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Н. М. Париш
Откриена 24 април 1889

IC 782галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 април 1889 година од страна на Н. М. Париш.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 782 е од видот *.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 54 м 57 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 17' 0"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 782 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]