IC 779

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 779


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 44 м 3,2 с
Деклинација +55° 38' 59"
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 11,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x 0,1'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена јуни 1892
Други ознаки IC 934

IC 779галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 779 се споменува и како IC 934.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во јуни 1892 година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 779 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,1 m/лм2.[2] IC 779 има привидни димензии од 0,2' х 0,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 44 м 3,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +55° 38' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 779 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]