IC 77

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 77


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 39 m 3,7 s
Деклинација -27° 26' 35"
Положбен агол 137°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 6 септември 1897
Други ознаки IC 1830, ESO 416-6, MCG -5-7-12, IRAS 02368-2739, UGCA 37, HARO 18, AM 0236-273

IC 77 е галаксија во соѕвездието Печка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 77 се споменува и како IC 1830, ESO 416-6, MCG -5-7-12, IRAS 02368-2739, UGCA 37, HARO 18, AM 0236-273.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 77 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 mag/arcmin2.[2] IC 77 има привидни димензии од 1,7' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 39 m 3,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -27° 26' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 137°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 77 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 10041.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]