IC 760

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 760
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 24 м 51,4 с
Деклинација +13° 44' 17""
Положбен агол 78°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 3 мај 1889
Други ознаки NGC 5136, MCG 2-34-15, CGCG 72-70, ARAK 416, IRAS 13223+1359

IC 760галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 760 се споменува и како NGC 5136, MCG 2-34-15, CGCG 72-70, ARAK 416, IRAS 13223+1359.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 мај 1889 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 760 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 760 има привидни димензии од 0,7' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 24 м 51,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 44' 17"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 78°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 760 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46905.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas

Надворешни врски[уреди | уреди извор]