IC 76

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 76


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 31 m 51 s
Деклинација -36° 40' 20"
Положбен агол 167°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 12 октомври 1896
Други ознаки ESO 355-25, MCG -6-6-11, FAIR 1090, AM 0229-365, IRAS 02297-3653

IC 76 е галаксија во соѕвездието Печка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 76 се споменува и како ESO 355-25, MCG -6-6-11, FAIR 1090, AM 0229-365, IRAS 02297-3653.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 октомври 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 76 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 76 има привидни димензии од 1,4' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 31 m 51 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 40' 20".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 167°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 76 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9634.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]