IC 752

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 752


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 17 м 30,7 с
Деклинација +20° 35' 59""
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 22 април 1889
Други ознаки MCG 4-31-22, CGCG 130-29

IC 752галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 752 се споменува и како MCG 4-31-22, CGCG 130-29.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 април 1889 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 752 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 752 има привидни димензии од 0,7' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 17 м 30,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +20° 35' 59"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 752 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46286.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]