IC 75

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 75


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 31 м 5,7 с
Деклинација -36° 2' 5"
Положбен агол 31°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 0,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 22 декември 1897
Други ознаки NGC 964, ESO 355-24, MCG -6-6-10, IRAS 02290-3615

IC 75галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 75 се споменува и како NGC 964, ESO 355-24, MCG -6-6-10, IRAS 02290-3615.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 75 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 m/лм2.[2] IC 75 има привидни димензии од 2,1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 31 м 5,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 2' 5".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 31°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 75 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9582.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]