IC 749

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 749


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 13 м 50,1 с
Деклинација +17° 4' 33""
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 23 јули 1892
Други ознаки UGC 8310, MCG 3-34-6, CGCG 101-10, IRAS 13113+1720

IC 749галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 749 се споменува и како UGC 8310, MCG 3-34-6, CGCG 101-10, IRAS 13113+1720.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 јули 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 749 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 749 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 13 м 50,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +17° 4' 33"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 749 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 45983.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]