IC 748

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 748


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 10 м 41,6 с
Деклинација +20° 32' 13""
Положбен агол 60°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 11 јули 1892
Други ознаки CGCG 130-15

IC 748галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 748 се споменува и како CGCG 130-15.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 јули 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 748 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] IC 748 има привидни димензии од 1' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 10 м 41,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +20° 32' 13"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 60°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 748 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 45733.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]