IC 747

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 747


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 10 м 36,9 с
Деклинација -4° 29' 7"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E5
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 15 мај 1893

IC 747галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 мај 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 747 е од видот E5.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 747 има привидни димензии од 1,1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 10 м 36,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -4° 29' 7".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 747 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 45725.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]