IC 746

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 746


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 4 м 57,5 с
Деклинација +12° 4' 43""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 11,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 3 мај 1889
Други ознаки MCG 2-33-53, CGCG 71-107

IC 746галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 746 се споменува и како MCG 2-33-53, CGCG 71-107.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 мај 1889 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 746 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,9 m/лм2.[2] IC 746 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 4 м 57,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 4' 43"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 746 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 45234.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]