IC 745

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 745
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 59 м 47,2 с
Деклинација +21° 48' 48""
Положбен агол 145°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,3'
Историја
Откривач Херберт Вилсон
Откриена 24 февруари 1892
Други ознаки MCG 4-31-2, CGCG 130-3, IRAS 12573+2204

IC 745галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 745 се споменува и како MCG 4-31-2, CGCG 130-3, IRAS 12573+2204.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 февруари 1892 година од страна на Херберт Вилсон.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 745 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 745 има привидни димензии од 0,9' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 59 м 47,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +21° 48' 48"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 145°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 745 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44665.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]