IC 737

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 737


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 22 m 30 s
Деклинација -4° 39' 10""
Положбен агол 109°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 0,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 25 март 1889
Други ознаки MCG -1-32-6, IRAS 12199-0422

IC 737 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 737 се споменува и како MCG -1-32-6, IRAS 12199-0422.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 март 1889 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 737 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 737 има привидни димензии од 1,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 22 m 30 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -4° 39' 10"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 109°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 737 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40092.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]