IC 731

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 731


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 51 m 31,3 s
Деклинација +23° 51' 46"
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,8'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 19 април 1893
Други ознаки UGC 6830, MCG 4-28-72, CGCG 127-77

IC 731 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 731 се споменува и како UGC 6830, MCG 4-28-72, CGCG 127-77.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 април 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 731 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 731 има привидни димензии од 1,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 51 m 31,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 51' 46".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 731 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37097.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]