IC 73

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 73


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 29 m 31,8 s
Деклинација -42° 48' 41"
Положбен агол 24°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 1,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена [[ ]] 1901
Други ознаки ESO 246-19, MCG -7-6-8, AM 0227-430

IC 73 е галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 73 се споменува и како ESO 246-19, MCG -7-6-8, AM 0227-430.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 73 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 73 има привидни димензии од 2' х 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 29 m 31,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -42° 48' 41".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 24°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 73 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9486.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]