IC 725

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 725


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 43 м 34,6 с
Деклинација +8° 56' 33""
Положбен агол 60°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 0,9'
Историја
Откривач Рудолф Фердинанд Шпиталер
Откриена 24 март 1892
Други ознаки UGC 6695, MCG 2-30-22, CGCG 68-45, IRAS 11409+0913

IC 725галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 725 се споменува и како UGC 6695, MCG 2-30-22, CGCG 68-45, IRAS 11409+0913.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 март 1892 година од страна на Рудолф Фердинанд Шпиталер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 725 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 725 има привидни димензии од 2,3' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 43 м 34,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +8° 56' 33"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 60°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 725 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36450.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]