IC 712

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 712


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 16 м 36,5 с
Деклинација -13° 58' 17""
Положбен агол 120°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 13 мај 1893
Други ознаки NPM1G -13.0320

IC 712галаксија во соѕвездието Пехар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 712 се споменува и како NPM1G -13.0320.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 мај 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 712 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] IC 712 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 16 м 36,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 58' 17"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 120°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 712 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 170124.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]