IC 710

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 710


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 9 m 25,2 s
Деклинација -0° 5' 52""
Положбен агол 165°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,7'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 22 април 1892
Други ознаки UGC 6200, MCG 0-29-3, CGCG 11-9, IRAS 11068+0010

IC 710 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 710 се споменува и како UGC 6200, MCG 0-29-3, CGCG 11-9, IRAS 11068+0010.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 април 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 710 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] IC 710 има привидни димензии од 1,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 9 m 25,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 5' 52"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 165°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 710 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 33817.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]