IC 709

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 709


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 0 m 29,9 s
Деклинација -13° 51' 58""
Положбен агол 135°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 13 мај 1893
Други ознаки NPM1G -13.0307

IC 709 е галаксија во соѕвездието Пехар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 709 се споменува и како NPM1G -13.0307.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 мај 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 709 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 709 има привидни димензии од 0,8' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 0 m 29,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 51' 58"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 135°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 709 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 170101.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]