IC 708

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 708


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 58 м 3,8 с
Деклинација -6° 15' 36""
Положбен агол 147°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 14,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 4 мај 1893
Други ознаки MCG -1-28-10, NPM1G -05.0380

IC 708галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 708 се споменува и како MCG -1-28-10, NPM1G -05.0380.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 мај 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 708 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,7 m/лм2.[2] IC 708 има привидни димензии од 1,4' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 58 м 3,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -6° 15' 36"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 147°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 708 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32979.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]