IC 707

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 707


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 57 м 53,5 с
Деклинација -4° 54' 15""
Положбен агол 165°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 18 мај 1893
Други ознаки MCG -1-28-9, NPM1G -04.0348

IC 707галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 707 се споменува и како MCG -1-28-9, NPM1G -04.0348.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 мај 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 707 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] IC 707 има привидни димензии од 1,2' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 57 м 53,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -4° 54' 15"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 165°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 707 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32966.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]