IC 7

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 7


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 40 m 7,1 s
Деклинација -18° 26' 38"
Положбен агол 118°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,8'
Историја
Откривач Френк Милер
Откриена 14 октомври 1887
Други ознаки ESO 548-66, MCG -3-10-29

IC 7 е галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 7 се споменува и како ESO 548-66, MCG -3-10-29.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1887 година од страна на Френк Милер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 7 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 7 има привидни димензии од 1,6' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 40 m 7,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -18° 26' 38".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 118°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 7 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13495.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]