IC 695

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 695


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 23 m 44,7 s
Деклинација +57° 1' 36"
Положбен агол 97°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 8 август 1890
Други ознаки NGC 3220, UGC 5614, MCG 10-15-73, CGCG 290-34

IC 695 е галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 695 се споменува и како NGC 3220, UGC 5614, MCG 10-15-73, CGCG 290-34.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 август 1890 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 695 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] IC 695 има привидни димензии од 1,3' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 23 m 44,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +57° 1' 36".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 97°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 695 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 30462.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]