IC 691

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 691


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 56 m 39,4 s
Деклинација -13° 46' 28""
Положбен агол 141°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 25 март 1889
Други ознаки MCG -2-26-5, IRAS 09542-1332

IC 691 е галаксија во соѕвездието Водна Змија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 691 се споменува и како MCG -2-26-5, IRAS 09542-1332.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 март 1889 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 691 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 691 има привидни димензии од 1,3' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 56 m 39,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 46' 28"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 141°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 691 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28702.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]