IC 683

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 683


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 7 м 27,6 с
Деклинација +25° 8' 1"
Положбен агол 24°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 2 март 1892
Други ознаки MCG 4-19-26, CGCG 118-64

IC 683галаксија во соѕвездието Рак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 683 се споменува и како MCG 4-19-26, CGCG 118-64.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 март 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 683 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 683 има привидни димензии од 0,6' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 7 м 27,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 8' 1".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 24°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 683 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 22795.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]