IC 681

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 681


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 0 m 49,7 s
Деклинација +25° 54' 10"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Рудолф Фердинанд Шпиталер
Откриена 8 февруари 1891

IC 681 е галаксија во соѕвездието Рак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 февруари 1891 година од страна на Рудолф Фердинанд Шпиталер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 681 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 0 m 49,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 54' 10".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 681 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]