IC 680

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 680


Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 59 м 52,4 с
Деклинација +25° 55' 30""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Рудолф Фердинанд Шпиталер
Откриена 8 февруари 1891

IC 680галаксија во соѕвездието Близнаци, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 февруари 1891 година од страна на Рудолф Фердинанд Шпиталер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 680 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 59 м 52,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 55' 30"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 680 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]