IC 679

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 679


Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 55 м 23,1 с
Деклинација +26° 44' 32"
Положбен агол 168°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 18 март 1892
Други ознаки UGC 4096, CGCG 148-62, IRAS 07523+2652

IC 679галаксија во соѕвездието Близнаци, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 679 се споменува и како UGC 4096, CGCG 148-62, IRAS 07523+2652.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 март 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 679 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 679 има привидни димензии од 1,7' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 55 м 23,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +26° 44' 32".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 168°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 679 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 22188.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]