IC 670

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 670


Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 53 м 39,9 с
Деклинација +38° 37' 42""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *3
Физички податоци
Историја
Откривач Рудолф Фердинанд Шпиталер
Откриена 6 март 1891
IC 670 — галаксија во соѕвездието Кочијаш
IC 670 — галаксија во соѕвездието Кочијаш

IC 670галаксија во соѕвездието Кочијаш, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 март 1891 година од страна на Рудолф Фердинанд Шпиталер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 670 е од видот *3.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 53 м 39,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +38° 37' 42"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 670 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]