IC 669

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 669


Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 38 м 18 с
Деклинација -7° 2' 12""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 6 февруари 1893
Други ознаки brightest part of IC 430, near V883 Ori

IC 669галаксија во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 669 се споменува и како brightest part of IC 430, near V883 Ori.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 февруари 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 669 е од видот RN.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 38 м 18 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -7° 2' 12"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 669 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]