IC 667

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 667
{{{опис}}}
Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 36 м 18 с
Деклинација -6° 37' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид EN+RN
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијамина Патон Стивенс Флеминг
Откриена 27 јуни 1888

IC 667галаксија во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 јуни 1888 година од страна на Вилијамина Патон Стивенс Флеминг.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 667 е од видот EN+RN.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 36 м 18 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -6° 37' 0"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 667 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]