IC 664

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 664


Соѕвездие Зајак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 32 m 18,5 s
Деклинација -17° 13' 26""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,7'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 19 февруари 1893
Други ознаки IC 2131, MCG -3-15-1, IRAS 05301-1715

IC 664 е галаксија во соѕвездието Зајак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 664 се споменува и како IC 2131, MCG -3-15-1, IRAS 05301-1715.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 февруари 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 664 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 mag/arcmin2.[2] IC 664 има привидни димензии од 0,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 32 m 18,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -17° 13' 26"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 664 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 17409.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]